تاریخچه اتحادیه

تاریخچه ی صنف طلا ،جواهر،نقره ،سکه و صراف اصفهان شرح ذیل اعلام می گردد :

اصفهان یکی از استانهای بزرگ کشور است و در صنعت طلا و جواهر و نقره سازی مقام اول را دارا  می باشد حدوداً ۴۰% از تولیدکنندگان به صورت صنعتی ،  حدود ۴۰% مکانیزه و ۲۰% نیمه مکانیزه عمل می کنند وقریب به نود درصد ماشین الات به کار گرفته شده در این صنعت در استان اصفهان تولید می شود.

اتحادیه صنف طلا و جواهرات طبق قانون نظام صنفی در سال ۱۳۶۵ تشکیل شد و با یک هیئت ۵ نفره در دوره های چهارساله تا انتخابات جدید مشغول به فعالیت بوده است در حال حاضر ساختمان ادارای اتحادیه در طبقه دوم که شامل ۱۰ نفر پرسنل ثابت و یک نفر مدیر اجرائی –ساختمان بسیج در طبقه سوم و ساختمان حل اختلاف و رسیدگی به شکایات طبقه سوم می باشد و در حال حاضر یک هیئت هفت نفره در حال فعالیت در این اتحادیه  می باشند و ۳۰ نفر بازرس افتخاری در خدمت اتحادیه و حدود ۱۰ نفر کارشناس جهت حل اختلاف و رسیدگی به شکایات فعال هستند.

این اتحادیه از تاریخ ۳/۱۱/۹۰ شروع به بازسازی و به روز کردن آمار اطلاعات و کمسیونهای خود نمود و از تاریخ فوق شروع به تشکیل کمیسیونهای آموزشی ،فنی ،حل اختلاف ، بازرسی،شکایات ،روابط عمومی ،کارشناسی (شناخت طلاو جواهر )،کارشناس حقوقی و تشکیل پایگاه بسیج فعال که فعلاً دارای بیش از ۱۵۰عضو می باشد در سطح استان نمود از۱/۴/۱۳۹۱این اتحادیه واحد حقوقی رابایک  وکیل پایه یک درهفته دوروز ایجاد نموده که علاوه برمشاورهبه اعضا کارهای حقوقی اتحادیه را نیز پیگیری می نمائید.

کمسیون شکایات وحل اختلاف تا کنون به تعداد زیادی از شکایات صنفی ومردمی رسیدگی کرده و هم اکنون نیز شکایات متعددی را در دست بررسی دارد.

۱-تخمین زده شد حدود ۵۰۰۰ واحد صنفی در سطح شهرستان اصفهان مشغول به فعالیت هستند که از این تعداد حدود ۲۶۶۰ واحد تحت پوشش و دارای پرونده در این اتحادیه  می باشند و مابقی یا در حال تشکیل پرونده اند یا بدون داشتن شرایط اخذ  پروانه مشغول به فعالیت می باشند.

۲-حدود ۱۵۵۵ نفر در رسته فروشندگی طلا،کیفی و بنکدار و نقره شناسائی شده که فعالیت دارند و تعدا د ۱۰۷۹ نفر آنها دارای پروانه کسب و حدود ۴۷۶ نفر بدون پروانه کسب و یا در حال تکمیل پرونده می باشند.

۳-حدوداً ۱۱۷۶ نفر در رسته سازندگی و تولید طلا فعالیت دارند که تعداد ۳۱۵ نفر دارای کد و مارک استاندارد و پروانه کسب هستند و حدود ۸۶۱ نفر آنها تولید کنندگانی هستند که دارای کد و مارک از این اتحادیه و کد شناسائی از اداره استاندارد می باشند.

۴-حدود ۳۶ نفر دارای آزمایشگاه طلا هستند که تعداد ۲۶ نفر آنها دارای پروانه کسب و پرونده ۱۰ نفر از آنها در دست اقدام می باشد.

۵- حدود ۲۴ نفر صراف در شهرستان اصفهان  شناسایی شد ه که در حال فعالیت می باشند که تعداد ۲۱نفر آنها دارای پروانه کسب و ۱نفر در حال تکمیل پرونده در این اتحادیه می باشد.

فهرست
Call Now Button